Eleştiri Yazıları 1 Adnan Benk

ISBN:

Published: October 2000

400 pages


Description

Eleştiri Yazıları 1  by  Adnan Benk

Eleştiri Yazıları 1 by Adnan Benk
October 2000 | | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, ZIP | 400 pages | ISBN: | 3.34 Mb

Adnan Benk’le bir dönem birlikte çalışan Tahsin Yücel, hem kitap hem de Adnan Benk için, Eleştiri Yazıları/Iin Önsözünde şunları söylüyor:Kitapların serüveni de yaratıcılarının serüveni kadar ilginç olabilir, ölümünden sonra doğan kitaplarınMoreAdnan Benk’le bir dönem birlikte çalışan Tahsin Yücel, hem kitap hem de Adnan Benk için, Eleştiri Yazıları/Iin Önsözünde şunları söylüyor:Kitapların serüveni de yaratıcılarının serüveni kadar ilginç olabilir, ölümünden sonra doğan kitapların serüveni daha da ilginçtir.

Birer bitmemiş yapıt olmalarına karşın, Davanın, Şatonun, Amerikanın kısa sürede XX. yüzyıl yazınının en büyük yapıtları arasında yer alışını düşünün. Saussure’ün Genel Dilbilim Dersleri’ni düşünün: Cenevre Üniversitesi’nde verdiği derslerde öğrencilerinin tuttuğu notlar karşılaştırılıp düzenlenerek oluşturulur, müsveddeye eli bile değmemiştir, ama, yaşadığı dönemde pek de ünlü olmayan bu çok ünlü dilbilimcinin ölümünden üç yıl sonra, 1916’da yayımlanışından bugüne etkisi her geçen gün biraz daha artar, yalnız dilbilimin değil, tüm insan bilimlerinin temel yapıtlarından biri durumuna gelir.

(......)Ne var ki, değerleri ne olursa olsun yaratıcı insanın kişiliği yapıtlarına indirgenemez hiçbir zaman, çok daha fazlasıdır. Bu gözlem unutulmaz hocam ve dostum Adnan Benk için daha bir geçerlidir. Sevecenliği, nükteleri ve benzerlerine az rastlanır bilgi birikimiyle, Adnan Benk’in başyapıtı Adnan Benk’in kendisidir.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Eleştiri Yazıları 1":


getalmightycleanse.com

©2013-2015 | DMCA | Contact us